91-569764-15S
Mfr.Part #
91-569764-15S
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD SLDR
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
91-569764-15S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 15 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
91-569764-15S Overview
91-569764-15S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
91-569764-15S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
91-569764-15S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER