91-569715-26S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
91-569715-26S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Box
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Datasheets
91-569715-26S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
91-569715-26S Overview
91-569715-26S Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
91-569715-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
91-569715-26S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER