91-21SUBC/S400-A6/TR9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
91-21SUBC/S400-A6/TR9
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
2-SMD, Yoke Bend
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Lens Color :
Colorless
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Millicandela Rating :
800mcd
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
2.9mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
110mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
1.90mm Dia
Color :
Blue
Lens Transparency :
Clear
Forward Current :
20mA
Number of LEDs :
1
Luminous Intensity :
800 mcd
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TAPE AND REEL 7"
Wavelength - Peak :
468nm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.5V
Configuration :
Standard
Lens Style :
Round with Domed Top
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
470nm
Viewing Angle :
25°
Size / Dimension :
2.50mm Lx2.00mm W
Package / Case :
2-SMD, Yoke Bend
T-code :
T-3/4
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
The Everlight LED Indication - Discrete 91-21SUBC/S400-A6/TR9 is a two-surface-mount (SMD) light-emitting diode (LED) indicator. It is designed for use in a variety of applications, including automotive, industrial, and consumer electronics. The LED has a blue-clear color and is housed in a 2SMD package. It has a forward voltage of 2.1V and a forward current of 20mA. It has a viewing angle of 120° and a luminous intensity of 400mcd. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C. The LED is suitable for use in a variety of applications, including automotive lighting, industrial lighting, and consumer electronics. It is also suitable for use in a variety of lighting fixtures, such as ceiling lights, wall lights, and desk lamps.