9071-100-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9071-100-S
Manufacturer
RAF
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
ROUND SPACERPLAIN STEEL1.25 IN O
Manufacturer :
RAF
Product Category :
Threaded/Unthreaded :
Unthreaded
Package :
Bulk
Features :
Diameter - Outside :
1.250 (31.75mm) 1 1/4
Color :
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.056μF
Mounting Type :
Through Hole
Between Board Height :
0.594 (15.08mm)
Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Plating :
Voltage Rating - AC :
63V
Diameter - Inside :
1.000 (25.40mm)
Screw, Thread Size :
Voltage Rating - DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Gender :
Female, Female
Termination :
PC Pins
Type :
Round Spacer
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length - Overall :
1.688 (42.86mm)
Weight :
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)