8TQ100STRR
Mfr.Part #
8TQ100STRR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK
Base Part Number :
8TQ100
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
850A
Number of Elements :
1
Number of Pins :
3
Non-RoHS Compliant
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Average Rectified Current :
8A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550µA @ 100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Application :
High Power
Tape and Reel (TR)
Output Current-Max :
8A
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Forward Voltage :
880mV
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Datasheets
8TQ100STRR
Vishay 8TQ100STRR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
8TQ100STRR Overview
Reverse leakage current from this device is 550μA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 8A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 850A.8A represents the maximum output current.
8TQ100STRR Features
a maximal reverse leakage current of 550μA volts
an average rectified current of 8A volts
8A is the maximum value
8TQ100STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
8TQ100STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB