8T724F61PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T724F61PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
61
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8T724F61PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T724F61PN-LC Overview
8T724F61PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T724F61PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T724F61PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT