8T724B29PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T724B29PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
29
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8T724B29PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T724B29PN-LC Overview
8T724B29PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T724B29PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T724B29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT