8T720F39SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T720F39SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
39
Housing Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Datasheets
8T720F39SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T720F39SN-LC Overview
8T720F39SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T720F39SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T720F39SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT