8T714F15PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T714F15PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
15
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
8T714F15PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T714F15PN-LC Overview
8T714F15PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T714F15PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T714F15PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT