8T624Z29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T624Z29PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Color :
Black
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
29
Feature :
Coupling Nut
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Datasheets
8T624Z29PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T624Z29PN Overview
8T624Z29PN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T624Z29PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T624Z29PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER