8T624F61PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T624F61PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
FLUID/VIBRATION RESISTANT
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
8T624F61PC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock
8T624F61PC Overview
8T624F61PC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T624F61PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T624F61PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER