8T624F29PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T624F29PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Datasheets
8T624F29PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T624F29PA-LC Overview
8T624F29PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T624F29PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T624F29PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT