8T624F19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T624F19PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
8T624F19PC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock
8T624F19PC Overview
8T624F19PC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T624F19PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T624F19PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER