8T622Z55SN
Mfr.Part #
8T622Z55SN
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Color :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8T622Z55SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622Z55SN Overview
8T622Z55SN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z55SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER