8T622Z55SA
Mfr.Part #
8T622Z55SA
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
55
Color :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Empty Shell :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Termination :
Orientation :
A
Datasheets
8T622Z55SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8T622Z55SA Overview
8T622Z55SA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z55SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER