8T622Z55PN-LC
Mfr.Part #
8T622Z55PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Zinc Nickel
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8T622Z55PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622Z55PN-LC Overview
8T622Z55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT