8T622Z55PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622Z55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
55
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8T622Z55PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622Z55PN Overview
8T622Z55PN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z55PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER