8T622Z55PA
Mfr.Part #
8T622Z55PA
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
8T622Z55PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8T622Z55PA Overview
8T622Z55PA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z55PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER