8T622Z21PN
Mfr.Part #
8T622Z21PN
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Datasheets
8T622Z21PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622Z21PN Overview
8T622Z21PN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622Z21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622Z21PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER