8T622F55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622F55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
55
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8T622F55SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622F55SN Overview
8T622F55SN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER