8T622F55SA-LC
Mfr.Part #
8T622F55SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
55
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Datasheets
8T622F55SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622F55SA-LC Overview
8T622F55SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT