8T622F55PN-LC
Mfr.Part #
8T622F55PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Datasheets
8T622F55PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622F55PN-LC Overview
8T622F55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT