8T622F55PN
Mfr.Part #
8T622F55PN
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
HTS Code :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8T622F55PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622F55PN Overview
8T622F55PN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER