8T622F55PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622F55PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Datasheets
8T622F55PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622F55PA-LC Overview
8T622F55PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT