8T622F55PA
Mfr.Part #
8T622F55PA
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Color :
Environment Resistant
Termination :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8T622F55PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8T622F55PA Overview
8T622F55PA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F55PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER