8T622F21PN-LC
Mfr.Part #
8T622F21PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
21
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Datasheets
8T622F21PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622F21PN-LC Overview
8T622F21PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F21PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F21PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT