8T622F21PN
Mfr.Part #
8T622F21PN
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Nickel
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Termination :
Crimp
Number of Positions :
21
Datasheets
8T622F21PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8T622F21PN Overview
8T622F21PN Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F21PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER