8T622F21PA
Mfr.Part #
8T622F21PA
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Current Rating (Amps) :
13A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8T622F21PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8T622F21PA Overview
8T622F21PA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622F21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622F21PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER