8T622B55SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622B55SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
8T622B55SN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622B55SN-LC Overview
8T622B55SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT