8T622B55SB
Mfr.Part #
8T622B55SB
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, LOW PROFILE, POLARIZED
Termination :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
55
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Datasheets
8T622B55SB
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8T622B55SB Overview
8T622B55SB Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER