8T622B55SA-LC
Mfr.Part #
8T622B55SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Orientation :
A
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Datasheets
8T622B55SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622B55SA-LC Overview
8T622B55SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT