8T622B55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622B55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
55
Datasheets
8T622B55SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8T622B55SA Overview
8T622B55SA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER