8T622B55PB
Mfr.Part #
8T622B55PB
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Coupling Nut
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, LOW PROFILE, POLARIZED
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Aluminum Alloy
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Datasheets
8T622B55PB
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8T622B55PB Overview
8T622B55PB Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER