8T622B55PA-LC
Mfr.Part #
8T622B55PA-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
8T622B55PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T622B55PA-LC Overview
8T622B55PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT