8T622B55PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T622B55PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Number of Positions :
55
Color :
Olive Drab
Datasheets
8T622B55PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8T622B55PA Overview
8T622B55PA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T622B55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T622B55PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER