8T614Z15PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T614Z15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Number of Positions :
15
Color :
Black
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Datasheets
8T614Z15PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8T614Z15PA Overview
8T614Z15PA Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T614Z15PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T614Z15PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER