8T324B19PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T324B19PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
12
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
24-19
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Datasheets
8T324B19PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T324B19PA-LC Overview
8T324B19PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T324B19PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T324B19PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT