8T320B39SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T320B39SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Olive
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
39
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
20-39
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
8T320B39SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T320B39SN-LC Overview
8T320B39SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T320B39SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T320B39SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT