8T218B32PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T218B32PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8T218B32PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T218B32PN-LC Overview
8T218B32PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T218B32PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T218B32PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT