8T218B32PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T218B32PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Datasheets
8T218B32PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T218B32PB-LC Overview
8T218B32PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T218B32PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T218B32PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT