8T120F41PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T120F41PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8T120F41PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T120F41PN-LC Overview
8T120F41PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T120F41PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T120F41PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT