8T118Z28SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8T118Z28SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Zinc Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
28
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8T118Z28SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 28 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, 8T
8T118Z28SN-LC Overview
8T118Z28SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, 8T series
8T118Z28SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8T118Z28SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT