8LT725Z61SN
Mfr.Part #
8LT725Z61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Datasheets
8LT725Z61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725Z61SN Overview
8LT725Z61SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725Z61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725Z61SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER