8LT725Z19PA
Mfr.Part #
8LT725Z19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
19
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Orientation :
A
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
8LT725Z19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725Z19PA Overview
8LT725Z19PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725Z19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725Z19PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER