8LT725F43SA
Mfr.Part #
8LT725F43SA
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Number of Positions :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
43
Pbfree Code :
Option :
HERMETIC
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Shielding :
Shielded
Aluminum Alloy
Color :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
8LT725F43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725F43SA Overview
8LT725F43SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F43SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER