8LT725F43PN-LC
Mfr.Part #
8LT725F43PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
43
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8LT725F43PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 43 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F43PN-LC Overview
8LT725F43PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F43PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT