8LT725F43PB
Mfr.Part #
8LT725F43PB
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
HERMETIC
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Bulkhead - Front Side Nut
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
B
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
43
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
43
Empty Shell :
DIN Conformance :
Datasheets
8LT725F43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock
8LT725F43PB Overview
8LT725F43PB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F43PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F43PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER