8LT725F43PA
Mfr.Part #
8LT725F43PA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
43
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Option :
HERMETIC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
43
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
8LT725F43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725F43PA Overview
8LT725F43PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F43PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F43PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER