8LT725F29SN
Mfr.Part #
8LT725F29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0708900
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
29
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Option :
HERMETIC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Bayonet Lock
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
29
Environment Resistant
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Datasheets
8LT725F29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725F29SN Overview
8LT725F29SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F29SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER