8LT725F29SA-LC
Mfr.Part #
8LT725F29SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8LT725F29SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F29SA-LC Overview
8LT725F29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F29SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F29SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT